Χρυσά & Ασημένια οι ποδηλάτες

«Μεγάλωσε τον κύκλο

ο χορός μας,

τον έκανε ευθεία»(Θωμάς Βουγιουκλής)

Ο φυσιολατρικός πολιτιστικός σύλλογος Ζυγού Καβάλας σε συνεργασία με τον Ποντιακό σύλλογο "ο Υψηλάντης", τον ποδηλατικό σύλλογο Καβάλας Κύκλοτρον καθώς και τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του δημοτικού σχολείου Ζυγού, διοργάνωσαν στον Ζυγό Καβάλας διήμερο αθλητικών λαϊκών (open) αγώνων και άλλων παράλληλων εκδηλώσεων με την ονομασία:  Zigos Run and MTB Race 2015 - ''Δασικές Διαδρομές''.

Το Σάββατο 4 Απριλίου στις 16.00 έλαβε εκκίνηση ο αγώνας ορεινού τρεξίματος 19 χλμ. στον οποίο η αθλήτρια-ποδηλάτισσα Ξένια Ρωμανίδου του ΠΗΓΑΣΟΥ ΞΑΝΘΗΣ στην κατηγορία γυναικών 18+ κατέλαβε την 5η θέση.

Επίσης στον ίδιο αγώνα και στην κατηγορία ανδρών 50+ ο προπονητής ποδηλασίας του ΠΗΓΑΣΟΥ ΞΑΝΘΗ Χρήστος Σταυριανίδης κατέλαβε την 1η θέση αποσπώντας το χρυσό μετάλλιο.

Την Κυριακή 5 Απριλίου στις 11.00 δόθηκε η εκκίνηση του αγώνα ορεινής ποδηλασίας 40χλμ. ο οποίος περιλάμβανε

3 γύρους των 12 χλμ + 1,3 χλμ η εκκίνηση και +2,7 χλμ ο τερματισμός, σύνολο 40 χλμ.

Στην κατηγορία γυναικών 18+ η αθλήτρια-ποδηλάτισσα του ΠΗΓΑΣΟΥ ΞΑΝΘΗΣ Ξένια Ρωμανίδου κατέλαβε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα.

Στην κατηγορία ανδρών 18+ ο αθλητής ποδηλάτης του ΠΗΓΑΣΟΥ ΞΑΝΘΗΣ Αναστάσιος Καλονικίδης τερμάτισε στην 2η θέση αποσπώντας επίσης το αργυρό μετάλλιο.

Στην κατηγορία ανδρών 30-39 ο αθλητής ποδηλάτης του ΠΗΓΑΣΟΥ ΞΑΝΘΗΣ Ιορδάνης Σωτηρίου κατέλαβε την 15η θέση.

Επίσης το ποδηλατικό ζεύγος του ΠΗΓΑΣΟΥ ΞΑΝΘΗΣ Γεώργιος Τσουλουχάς και Κατερίνα Τουρκοχωρίτη με διπλό ποδήλατο ΜΤΒ κατάφεραν να ολοκληρώσουν τον αγώνα με πολύ καλή εμφάνιση παρά τη δύσκολη τεχνική διαδρομή του αγώνα. Για το λόγο αυτό οι διοργανωτές τους τίμησαν με ειδική βράβευση.

Τέλος στο σύνθετο γυναικών 18+ η αθλήτρια-ποδηλάτισσα του ΠΗΓΑΣΟΥ Ξένια Ρωμανίδου κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο.