• info [at] pegasus-xanthi.gr
  • 25413 03452
  • Κλεμανσώ 10

 

2 Χρυσά Μετάλλια με την Στελλίνα Σπανίδου

2 Αργυρά Μετάλλια με τον Σίμο Γκουλιαμτζή

2 Χάλκινα Μετάλλια με τον Αναστάσιο Καλονικίδη

4η Θέση με τον Αρίφ Ογλού Μπουράκ

4η & 6η Θέση με τον Σεμπέκ Χασάν

4η Θέση με τον Γεώργιο Τσουλουχά

6η Θέση με τον Βασίλειο Ποιμενίδη

 

Ασφαλές και παραγωγικό αποδείχθηκε για τον ΠΗΓΑΣΟ ΞΑΝΘΗΣ το Σαββατοκύριακο 7 & 8 Μαΐου 2016.

Η μεγάλη τριπλή αγωνιστική εξόρμηση του Ποδηλατικού Συλλόγου μας στην Φλώρινα και στην Σταυρούπολη Ξάνθης, μέσα στα γνωστά ασφυκτικά χρονικά όρια των μετακινήσεων, κατάφερε να αναδείξει την θαυμαστή και ειλικρινή συλλογική ιδιαιτερότητά του.

Συγκεκριμένα το Σάββατο 7 Μαΐου 2016 στην Σταυρούπολη Ξάνθης στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης 15χλμ, μέσα σε ευτράπελες συνθήκες συνύπαρξης αθλητών, οχημάτων και τετράποδων καταφέραμε τα παρακάτω αποτελέσματα:

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ OPEN ΕΦΗΒΩΝ:

η Στελλίνα Σπανίδου με χρόνο 0:26:41.660

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ OPEN ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ Β1:

7ος ο Ιωάννης Κοτσανίδης με χρόνο 0:28:16.644

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ELITE ΑΝΔΡΩΝ:

8ος ο Δημήτριος Πανδράκης με χρόνο 0:21:24.490

12ος ο Αντώνης Χατζηνικολάου με χρόνο 0:21:55.050

14ος ο Δημήτρης Χριστοδούλου με χρόνο 0:22:04.404

16ος ο Γεώργιος Κυριαζής με χρόνο 0:22:16.750

23ος ο Αρίφ Ογλού Βουλέντ με χρόνο 0:23:38.510

24ος ο Δημήτριος Μπακάλης με χρόνο 0:23:58.974

27ος ο Κωνσταντίνος Νταλάρας με χρόνο 0:25:17.566

28ος ο Αλή Ογλού Αττίλα με χρόνο 0:26:08.454 29ος ο Γεώργιος Χασμάς με χρόνο 0:26:40.264

30ος ο Γεώργιος Κατράνης με χρόνο 0:26:43.964

32ος ο Κωνσταντίνος Μπλέτσας με χρόνο 0:27:20.023

34ος ο Θεόδωρος Κλιάφας με χρόνο 0:28:06.317

25ος ο Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος με χρόνο 0:28:34.236

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ:

2ος ο Σίμος Γκουλιαμτζής με χρόνο 0:21:44.093

3ος ο Αναστάσιος Καλονικίδης με χρόνο 0:22:29.670

4ος ο Αρίφ Ογλού Μπουράκ με χρόνο 0:22:47.974

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ:

4ος ο Χασάν Ζεμπέκ με χρόνο 0:24:41.690

 

Επίσης την άλλη μέρα Κυριακή 8 ΜΑΙΟΥ 2016 είχαμε:

Στον αγώνα αντοχής δρόμου 98χλμ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ:

2ος ο Σίμος Γκουλιαμτζής με χρόνο 03:32:51.760

3ος ο Αναστάσιος Καλονικίδης με χρόνο 03:47:01.761

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ELITE ΑΝΔΡΩΝ:

8ος ο Γεώργιος Κυριαζής με χρόνο 03:34:09.509

9ος ο Δημήτριος Πανδράκης με χρόνο03:34:32.231

22ος ο Ιωάννης Τσακμάκης με χρόνο 04:03:03.365

26ος ο Δημήτρης Χριστοδούλου με χρόνο 04:16:18.127

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ OPEN ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ Β1:

5ος ο Ιωακείμ Παρδαλός με χρόνο 01:35:58.819

16ος ο Γεώργιος Κατράνης με χρόνο 01:49:36.871

 

Στον αγώνα αντοχής δρόμου 51χλμ.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ OPEN ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ Β2:

10ος ο Χρήστος Κωνσταντινίδης με χρόνο 01:48:05.687

12ος ο Δημήτριος Εμμανουηλίδης με χρόνο 01:52:08.693

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ OPEN ΕΦΗΒΩΝ:

η Στελλίνα Σπανίδου με χρόνο 01:57:46.599

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ:

6ος ο Χασάν Ζεμπέκ με χρόνο 01:56:29.192

 

Επίσης στην Φλώρινα την Κυριακή 8 Μαΐου 2016 στον αγώνα ΜΤΒ DrosopigiRace Bike Marathon μέσα σε μία άψογη διοργάνωση στο σύνολό της, σε μια πανέμορφη αλλά πολύ απαιτητική διαδρομή 53χλμ που δοκίμαζε την αντοχή των αθλητών και την τεχνική τους κατάρτιση, με τις βροχές των προηγούμενων ημερών να έχουν βάλει το χέρι τους ώστε το τερέν να είναι πολύ τεχνικό αλλά και συνάμα διασκεδαστικό, καταφέραμε τα παρακάτω:

Κατηγορία Elite Ανδρών:
4ος
ο Τσουλουχάς Γιώργος

και μία εγκατάλειψη με τον Ιορδάνη Σωτηρίου

Κατηγορία OPEN 50+:
6ος
ο Ποιμενίδης Βασίλειος

Με εκτίμηση,

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΞΑΝΘΗΣ

Φωτογραφίες:

Περισσότερα...

 

Παρόν από τον ΠΗΓΑΣΟ ΞΑΝΘΗΣ με τον αθλητή-ποδηλάτη Ιωάννη Τσακμάκη

Αγωνιστικό παρόν έδωσε Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΞΑΝΘΗΣ στον Διασυλλογικό και Λαϊκό Αγώνα Δρόμου Ποδηλασίας «Ανάβαση Βλάστης 2016» ενταγμένου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου, υπό την έγκριση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας που πραγματοποιήθηκε στην Πτολεμαΐδα την Κυριακή 17 Απριλίου 2016 από τον Αθλητικό Ποδηλατικό Σύλλογο Πτολεμαΐδας «ΑΣΣΟΣ».

Ο ποδηλάτης μας Ιωάννης Τσακμάκης κατάφερε σε μία απαιτητική ανηφορική ανάβαση 25 χλμ. να ξεδιπλώσει και να δοκιμάσει καλά τις αγωνιστικές του ικανότητες τερματίζοντας με εμφανώς ικανοποιητικό χρόνο 01:25:30 στην 15η θέση.



 

 Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΞΑΝΘΗΣ ΕΠΙ ΤΡΙΠΛΗΣ ΣΚΗΝΗΣ

Ο ποδηλατικός σύλλογος Ξάνθη Ο ΠΗΓΑΣΟΣ, σκηνοθέτησε λεπτομερώς επιμελημένα τον εαυτό του, στο διπλό αγωνιστικό σκηνικό που συγκρότησε η Ένωση Ποδηλατικών Σωματείων Μακεδονίας και Θράκης το Σάββατο 23 Απριλίου 2016, αλλά και στο Brevet Αλεξανδρουπόλεως 200 χλμ. ξεδιπλώνοντας για ακόμη μία φορά τις δημιουργικές του συνισταμένες.

Με τάξη, με σειρά και συμμετρικά, αλλά όχι στατικά άφησε με αυτονομία και στις τρείς του παραστάσεις να ανασυρθεί μια αίσθηση αέρινης τελετουργίας, αλλάζοντας την εγωκεντρική αντίληψη που έχουν οι  περισσότεροι σχετίζοντες του χώρου.

Αθόρυβα, αλλά εξαιρετικά παραγωγικά, το πρωινό του Σαββάτου βρήκε το πιο πολυπληθείς παιδικό αγωνιστικό τμήμα του συλλόγου να δίνει το αθλητικό παρόν στον Σταυρό Χαλκιδικής στο Πρωτάθλημα Αντοχής Δρόμου, με 12 ποδηλάτες-ποδηλάτισσες, σε ομαδική αποστολή συνοδευόμενη στο λεωφορείο της ομάδος με γονείς των παιδιών καθώς και με τρία αμάξια συνοδείας, με συντονιστές τα μέλη του διοικητικού συμβούλιου Αφεντούλη Τσακιρίδη, Κατερίνα Τουρκοχωρίτη και Μιχάλη Σπανίδη.

Το μεσημέρι, λίγα χιλιόμετρα δυτικότερα, στην Σκάλα Μικρής Βόλβης η πολυπληθείς αποστολή των 21  ανδρών κατάφθανε για να πάρει με την σειρά της ισότιμα μέρος στην δεύτερη και τελευταία φάση της  αγωνιστικής παράστασης της Ε.Π.Σ.ΜΑ.Θ.

Συνολικά η συμμετοχή του ΠΗΓΑΣΟΥ είχε αγωνιστικές διαθέσεις οι οποίες εναλλάσσονταν άλλοτε απότομα και άλλοτε με λεπταίσθητες διαβαθμίσεις.

Για την ιστορία τώρα τα αποτελέσματα των αθλητών μας έχουν ως εξής:

 

ΣΤΑΥΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Κατηγορία Μίνι Μικρά:

Αθανάσιος Σαββόπουλος 17ος

Ματθαίος Συρόπουλος 18ος

Σωτήριος Σαβόπουλος 19ος

Παντελεήμων Τερτελίδης 20ος

 

Κατηγορία Μίνι Μεγάλα:

Μιχαήλ Άγγελος Ευστρατίου 13ος

Ιωάννης Κατράνης 15ος

Γεώργιος Χαραλαμπίδης 16ος

Κωνσταντίνα Αναστασία Αγγελή 17η

Σταύρος Κωνσταντινίδης 18ος

Δημήτριος Μαυρομάτης 19ος

 

Κατηγορία Παμπαίδων:

Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης 12ος & 18ος Γενικής

 

Κατηγορία Κορασίδων:

Στελλίνα Σπανίδου 2η & 9η Γενικής

 

ΣΚΑΛΑ ΜΙΚΡΗΣ ΒΟΛΒΗΣ

Κατηγορία Παίδων:

Χασάν Σεμπέκ 12ος

Στυλιανός Τσανόπουλος 20ος

 

Κατηγορία Εφήβων:

Σίμος Γκουλιατζής 7ος

Μπουράκ Αρίφ Ογλού 8ος

Αναστάσιος Καλονικίδης 9ος

 

Κατηγορία Ανδρών:

Δημήτριος Πανδράκης 13ος

Αντώνης Χατζηνικολάου 14ος

Γεώργιος Κυριαζής 16ος

Δημήτριος Χριστοδούλους 22ος

Ιωάννης Τσακμάκης 25ος

Βουλέντ Αρίφ Ογλού 26ος

Κωνσταντίνος Νταλάρας 28ος

Γεώργιος Τσουλουχάς 30ος

Δημήτριος Σαββόπουλος 32ος

Δημήτριος Μπακάλης 34ος

Αττίλα Αλή Ογλού 37ος

Γεώργιος Χασμάς 38ος

Κωνσταντίνος Γιαννακόπουλος 40ος

Γεώργιος Γκοδοσίδης 41ος

Θεόδωρος Κλιάφας 42ος

 

Κατηγορία Masters

Χρήστος Κωνσταντινίδης 26ος

 

Επίσης στο Brevet Αλεξανδρουπόλεως σε μία ψυχική και σωματική υπέρβαση 200 χλμ.το αγωνιστικό παρόν έδωσαν με επιτυχή και ασφαλή τερματισμό οι:

Βασίλειος Ποιμενίδης

Ιωάννης Στεργίδης

Δημήτριος Εμμανουηλίδης

Βασίλειος Μιχαλακίδης

Ιωακείμ Παρδαλός

Δημήτριος Κατσαρός

 

Με εκτίμηση,

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΞΑΝΘΗΣ

 

Φωτογραφίες:

Περισσότερα...

 

Με την ειρήνη να έχει φωλιάσει για καλά μέσα στον κήπο της καρδιάς τους το παιδικό αγωνιστικό ποδηλατικό τμήμα του ΠΗΓΑΣΟΥ

το πρωινό της Δευτέρας 25 Απριλίου 2016 συμμετέχοντας στην συνοδεία της Ολυμπιακής Φλόγας στην Πόλη-Αγορά Της Ξάνθης αρμολόγησε το χθες, το σήμερα και το αύριο για τα ποδηλατικά αθλητικά πρότυπα.

Με εκτίμηση,

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΞΑΝΘΗΣ

 

Ποδηλατική Καρποφορία για τον ΠΗΓΑΣΟ ΞΑΝΘΗΣ

ΧΡΥΣΟ ο Αναστάσιος Καλονικίδης

ΧΑΛΚΙΝΟ ο Σεμπέκ Χασάν

5η θέση ο Μιχαήλ Άγγελος Ευστρατίου

 

Μια ελπιδοφόρα ποδηλατική καρποφορία γεννιέται στην σκιά και στην αύρα του ΠΗΓΑΣΟΥ ΞΑΝΘΗΣ.

Έντονες ποδηλατικές συγκινήσεις, αλώβητου συλλογικού ρεαλισμού, στον δρόμο της καρτερίας και της σιωπής μας επεφύλαξε το Σαββατοκύριακο που πέρασε.

Συγκεκριμένα στον Ζυγό Καβάλας την Κυριακή 17 Απριλίου 2016 στους αγώνες ορεινής ποδηλασίας είχαμε για τους αθλητές ποδηλάτες του ΠΗΓΑΣΟΥ τα παρακάτω αποτελέσματα:

Κατηγορία 30-39/40 χλμ.:
12ος ο Γεώργιος Τσουλουχάς
21ος ο Ιορδάνης Σωτηρίου
28ος ο Ευθύμιος Γκοδοσίδης

Κατηγορία Fun 2/28 χλμ.:
18ος ο Γεώργιος Γκοδοσίδης

Κατηγορία Fun 1/17 χλμ.:
1ος ο Αναστάσιος Καλονικίδης
3ος ο Χασάν Σεμπέκ

 

Επίσης το Σάββατο 16 Απριλίου 2016 στον Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος:

Κατηγορία 30-39/19 χλμ.:
13ος ο Ευθύμιος Γκοδοσίδης

Ο ίδιος αθλητής στην κατηγορία 2ημέρου (τρέξιμο + ΜΤΒ) κατέλαβε την 6η θέση.

 

Αρκετά χιλιόμετρα δυτικότερα στην αυτοκινητιστική πίστα των Σερρών στον διασυλλογικό αγώνα μικρών κατηγοριών είχαμε:

Κατηγορία Mini Μεγάλα: 9ος ο Γιάννης Κατράνης

Κατηγορία Mini Μεγάλα: 5ος ο Μιχαήλ Άγγελος Ευστρατίου

Κατηγορία Open Mini Μικρά: 6ος ο Δημήτρης Κατράνης.

 

Με εκτίμηση,

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΞΑΝΘΗΣ

 

Φωτογραφίες:

Περισσότερα...